Innsatsområde 3 – Redusere tilførsler av miljøgifter og marin forsøpling

Kjemiske stoffer gjør vår levestandard mulig, men er også en kilde til miljøgifter og andre farlige stoffer. Målet er å stanse bruken og utslippet av disse.

Accessibility icon Innsatsområde 3 – Redusere tilførsler av miljøgifter og marin forsøpling

Miljøgifter

Trenden er synkende, og vi blir eksponert for færre miljøgifter enn før. I Oslofjorden finnes det fremdeles områder med for høye nivåer, fra både gammel og ny industri.

Om innsatsområdet

Mattilsynet advarer mot å spise fet fisk og brunmat fra krabbe fra enkelte steder i fjorden. Selv om mengden miljøgifter har gått litt ned, må vi fortsatt jobbe for å redusere tilførselen.

Mer om innsatsområdet

Dette gjøres blant annet ved å:

  • Rense avløpsvann bedre og håndtere slam på en trygg måte
  • Begrense utslipp fra veibygging og andre prosjekter
  • Rydde opp i sjøbunnen der det er stor risiko for at miljøgifter påvirker dyr og matkjeden

Det er også viktig å håndtere avfall på land og finne de største kildene til forsøpling. Innsamling av marin søppel i og rundt fjorden må økes, spesielt tapte fiskeredskaper.

Når avfall havner i fjorden, blir det til marint søppel.

Mesteparten er plast, som brytes ned til mikroplast. Nye undersøkelser viser at det er like mye mikroplast fra bildekk på havbunnen i indre Oslofjorden som i jord ved trafikkerte veier. Hovedkilden er avrenning fra byområder.

Forrige avsnitt

1 / 3

Neste avsnitt


Sekretariatets vurdering

Rapporten for i år viser at det ikke har vært noen organiserte aksjoner for å samle inn tapte fiskeredskaper siden 2022. Dette er ikke i tråd med planen, som sier at arbeidet skal økes.
Når det gjelder andre tiltak mot søppel i havet, er det viktig å fjerne gamle båtvrak. Det hindrer at de blir til mikroplast og reduserer miljøgifter.

Sekretariatets vurdering (forts.)

For å unngå at fiskeredskaper går tapt, må reglene være strenge, blant annet ved å endre ordningen for produsentansvar.

Det er også viktig at kunnskapen vi får om byggearbeid og marin forsøpling følges opp med klare regler og god kontroll.

Særlig viktige tiltak

Endelig tiltaksplan for Mossesundet (T16) må ferdigstilles, og Miljødirektoratet har vurdert ulike tiltak for å redusere kilder til og spredning av marin forsøpling i og rundt-

Oslofjorden (T18). Rundt 10% av midlene til marin forsøpling har gått til tiltak i Oslofjorden. Tiltak 19 om intensivering av arbeidet om å samle inn tapte fiskeredskaper har ikke resultert i nye tokt eller planlagte sådan.

I store samferdselsprosjekter må man vurdere risiko for forurensning fra anleggsområder. Dette skal reguleres i tillatelser fra statsforvalteren og tas med i en miljøplan.

Tiltaket henger også sammen med rutiner for tømming av sandfang (T3).

Forrige avsnitt

1 / 4

Neste avsnitt

Miljødirektoratet og Statsforvalteren jobber hele tiden med å endre tillatelser for bedrifter slik at utslipp til Oslofjorden blir mindre.

Miljødirektoratet har ansvar for 65 bedrifter som slipper ut til vann. 17 av dem kan bidra til overgjødsling (eutrofiering) og har fått krav om å finne løsninger for å redusere utslipp. Halvparten av disse bedriftene har startet eller gjennomført tiltak.

Forrige avsnitt

1 / 2

Neste avsnitt

Kilder:

Gjennomføring av helhetlig tiltaksplan for Oslofjorden for året 2023-34 (Publ.  20.01.2025)

Rapporten presenterer status for tiltakene som skal bedre miljøtilstanden i Oslofjorden. Hovedfokus i årets rapport er å synliggjøre om arbeidet med tiltakene og innsats-områdene er forsterket eller ikke.

Close Icon

Loading...