Innsatsområde 5 – Restaurering av naturverdier

2021–2030 er FNs tiår for restaurering av økosystemer. Målet er å reparere ødelagt natur for å møte klimakrisen og styrke naturmangfold, vannforsyning og matsikkerhet. Restaurering er krevende, men kan være en viktig løsning.

Accessibility icon Innsatsområde 5 – Restaurering av naturverdier

Innsatsområdet

I Norge jobber vi med å ta vare på livet i havet. Det gjelder spesielt ålegras og bekker der sjøørret legger egg. Noen ganger må vi reparere naturen som er ødelagt, for eksempel når vi bygger veier.

Vi trenger mer kunnskap om naturen i områder nær byene. Kommunene bør bruke plan- og bygningsloven for å sikre at naturen får komme tilbake i sjøen. Det må også undersøkes hvordan vi kan lage kunstige grunner og rev for å hjelpe livet på havbunnen.

Forrige avsnitt

1 / 2

Neste avsnitt

Om innsatsområdet

Når vi restaurerer naturen, får vi flere arter tilbake og kan også redusere skader fra klimaendringer, som flom og tørke. Oslofjordplanen peker spesielt på å restaurere ålegras og å legge til rette for at sjøørret kan gyte i bekker rundt fjorden.


Sekretariatets vurdering

Miljødirektoratet jobber med en nasjonal plan for å restaurere bekker og våtmarker. Målet er å bli ferdig 1. juni 2025. Planen inkluderer restaurering av bekker for sjøørret, men ikke selve Oslofjorden.

Det er bra at noen prosjekter i områdene rundt fjorden har fått støtte, men Oslofjorden har ikke fått ekstra prioritet.

Sekretariatets vurdering (forts.)

En rapport om bekker der sjøørret gyter blir ferdig høsten 2024. Derimot mangler det fortsatt en veileder og plan for restaurering av viktige marine områder, slik planen egentlig sier.

Særlig viktige tiltak

Den nasjonale planen for å restaurere bekker og våtmarker er delvis ferdig, men mangler penger for å bli gjennomført.

Når det gjelder støtte til restaurering av natur i vann, har Oslofjorden fått noen få prosjekter. Kartlegging av bekker der sjøørret gyter er snart ferdig.

Det er også ønskelig å lage en veileder og plan for hvordan kommunene kan restaurere viktige områder i sjøen.

Forrige avsnitt

1 / 3

Neste avsnitt

Kilder:

Gjennomføring av helhetlig tiltaksplan for Oslofjorden for året 2023-34 (Publ.  20.01.2025)

Rapporten presenterer status for tiltakene som skal bedre miljøtilstanden i Oslofjorden. Hovedfokus i årets rapport er å synliggjøre om arbeidet med tiltakene og innsats-områdene er forsterket eller ikke.

Close Icon

Loading...