T8 – Forsterket innsats
For å redusere avrenning fra jordbruket forventes det at regionale miljøkrav tas i bruk der ordinære tiltak ikke er nok. Så langt er det kun Statsforvalteren i Oslo og Viken som har innført slike krav, men nye krav er på vei i flere fylker. Dette markerer en viktig styrking av miljøinnsatsen i landbruket.
Bakgrunn for tiltaket
Når vanlige tiltak og regelverk ikke er nok, tas regionale miljøkrav i bruk for å sørge for at mindre gjødsel fra landbruket havner i fjorden. Dette tar tid og krever samarbeid.
Selve tiltaket
Når det trengs mer oppfølging, kan dette gis per region for å sørge for bedre vannkvalitet i fjorden.

Status for tiltaket
Disse regionale kravene er innført kun i Oslo og Viken, men omfatter også nå deler av Buskerud og Hadeland. Det planlegges også for å få med Innlandet, Vestfold og Telemark.
Forventet effekt
Innføring av regionale miljøkrav vil bidra til mindre avrenning av næringsstoffer fra jordbruksarealer, spesielt i områder der dagens tiltak ikke er tilstrekkelige. Når flere fylker tar kravene i bruk, forventes en tydelig reduksjon i forurensningsbelastningen og en positiv effekt på vannkvaliteten i Oslofjordens nedbørsfelt.
Utfordringer
Innføring av regionale miljøkrav krever god forankring og tett dialog med jordbruksnæringen, og flere fylker er fortsatt i prosess før krav kan vedtas. Det tar tid å etablere nødvendig administrativ kapasitet og sikre at kravene blir tilpasset lokale forhold. Videre kan ulik framdrift mellom fylkene føre til ujevn miljøinnsats i nedbørsfeltet, noe som forsinker den samlede effekten for Oslofjorden.
Kilder:
Gjennomføring av helhetlig tiltaksplan for Oslofjorden for året 2023-34 (Publ. 20.01.2025)
Rapporten presenterer status for tiltakene som skal bedre miljøtilstanden i Oslofjorden. Hovedfokus i årets rapport er å synliggjøre om arbeidet med tiltakene og innsats-områdene er forsterket eller ikke.