Økosystemstatus
Dette kapittelet beskriver dagens tilstand og utvikling for ulike deler av økosystemet som ikke er inkludert i vannforskriftens klassifisering av økologisk og kjemisk tilstand.
Økosystemet
De ulike delene av økosystemet er blåskjell, dyreplankton, sjøpattedyr, fisk, andre arter som hummer og sjøfugl.
Sjøpattedyr
Steinkobbe og nise beskrives spesielt her, som viktige deler av Oslofjordens naturverdier. De er utsatt for menneskelig påvirkning, men er stort sett tallrike og er avhengige av uberørte områder for å overleve.
Flere seler ligger og hviler på et skjær dekket av tang, med måker på svaberget bak og havet i forgrunnen.
Kilde
Tiltaksrapport for Oslofjorden 8036-2024 (Publisert 17.12.2024)
Regjeringens tiltaksplan (2021–2026) og tilstandsrapporten for Oslofjorden viser at fjorden har hatt negativ utvikling i flere tiår. Forurensing, overfiske, utbygging og klimaendringer svekker økologien. Indre Oslofjord viser noe bedring, mens Ytre Oslofjord og Skagerrak blir dårligere. Mange arter og naturtyper – som torsk, stortare, sukkertare og ålegress – er i tilbakegang, flere er rødlistet, og fremmede arter øker risikoen i økosystemet.