T25-Sikre sjø i kommunale arealplaner
Kommunene rapporterer økt innsats for å sikre naturforekomster i sjø, blant annet gjennom flere kommunedelplaner for naturmangfold og tiltak for å beskytte sårbare marine områder. Samtidig viser årets rapportering at det fortsatt er vanskelig å konkludere om praksisen faktisk er styrket i tråd med regjeringens mål.
Selve tiltaket
Sikre viktige naturforekomster også i sjø også når kommunene planlegger hva de skal gjøre.

Status for tiltaket
Det er foreløpig vanskelig å si om kommunene har blitt bedre til å ta hensyn til natur i sjøen i arealplanleggingen.
Forventet effekt
Tiltaket skal gi bedre kunnskap og mer målrettet forvaltning av marine naturverdier. Når kommunene bruker dette i planleggingen, sammen med bedre dybdedata og arbeid med vern, kan det på sikt gi bedre beskyttelse av sårbare områder – selv om effekten ikke kan måles tydelig ennå.
Utfordringer
Det mangler oversikt over hvordan kommunene faktisk jobber, det finnes for lite detaljerte dybdedata, og det trengs bedre samarbeid mellom ulike myndigheter.
Kilder:
Gjennomføring av helhetlig tiltaksplan for Oslofjorden for året 2023-34 (Publ. 20.01.2025)
Rapporten presenterer status for tiltakene som skal bedre miljøtilstanden i Oslofjorden. Hovedfokus i årets rapport er å synliggjøre om arbeidet med tiltakene og innsatsområdene er forsterket eller ikke.