T35-Rådgi kommuner om bruk av plan og bygg lov

Miljødirektoratet har ennå ikke gitt råd til kommunene om hvordan plan- og bygningsloven kan brukes mer aktivt for å sikre marine naturområder og reetablere biologisk mangfold i sjøområder (tiltak T35), til tross for behovet for økt kunnskapsgrunnlag i urbane sjø- og brakkvannsområder.

Accessibility icon T35-Rådgi kommuner om bruk av plan og bygg lov

Bakgrunn for tiltaket

Tiltaket skal gi kommunene råd om hvordan plan- og bygningsloven kan brukes for å sikre marine naturområder og reetablere biologisk mangfold i sjøområder.

Per i dag har Miljødirektoratet ikke gitt slike råd, men gjennomføring av tiltaket kan styrke kommunenes kapasitet til å integrere naturhensyn i planer og lokale tiltak, og bidra til bedre forvaltning av urbane sjø- og brakkvannsområder. Utfordringer inkluderer risikoen for at råd og veiledning ikke blir fulgt opp med konkrete tiltak, noe som kan begrense effekten på biologisk mangfold.

Forrige avsnitt

1 / 2

Neste avsnitt

Selve tiltaket

Gi råd til kommunene om hvordan plan- og bygningsloven kan brukes mer aktivt som verktøy for å sikre naturområder i planer og tiltak for reetablering av biologisk mangfold i sjøområder, jf. blant annet ny veileder for planlegging i sjøområdene og rapport om reetablering av biologisk mangfold i Oslos urbane sjøområder.

Status for tiltaket

Miljødirektoratet har ikke gitt råd til kommunene om hvordan plan- og bygningsloven kan brukes mer aktivt som verktøy for å sikre marine naturområder eller tiltak for å reetablere biologisk mangfold i sjøområder.

Forventet effekt

Tiltaket kan styrke kommunenes evne til å bruke plan- og bygningsloven som et aktivt verktøy for å beskytte og restaurere marine naturområder.

Dette kan føre til økt reetablering av biologisk mangfold i sjøområder, bedre forvaltning av urbane sjø- og brakkvannsområder, og mer helhetlig integrering av naturhensyn i planprosesser og lokale tiltak.

Forrige avsnitt

1 / 2

Neste avsnitt

Utfordringer

Risiko for at råd og veiledning ikke blir fulgt opp med konkrete tiltak, noe som kan begrense den faktiske effekten på biologisk mangfold.

Forrige avsnitt

1 / 1

Neste avsnitt

Kilder:

Gjennomføring av helhetlig tiltaksplan for Oslofjorden for året 2023-34 (Publ.  20.01.2025)

Rapporten presenterer status for tiltakene som skal bedre miljøtilstanden i Oslofjorden. Hovedfokus i årets rapport er å synliggjøre om arbeidet med tiltakene og innsats-områdene er forsterket eller ikke.

Close Icon

Loading...